”Kerran lyseolainen, aina lyseolainen” -juhlanäyttely koulullamme

Maanantaina 20. marraskuuta juhlistettiin koulumme Suomi 100 -näyttelyn avajaisia korein tunnelmin. Opettajat, lehdistö sekä muutama oppilaskunnan hallituksen jäsen nostivat maljan onnistuneen yhteistyön kunniaksi. Näyttelyssä esillä olevat tavarat ovat kaikki joko lukion uumenista kaivettuja tai opettajien omia löytöjä. Niistä heijastuu selkeästi niin opetuksen kuin meidän koulummekin historia. Näyttelyn nimi onkin osuvasti ”Kerran lyseolainen, aina lyseolainen”.

Näyttely on esillä luokissa 158 ja 159 sekä pitkin reaaliaineiden käytävää. Se on esillä kaikille kiinnostuneille itsenäisyyspäivään saakka. Lyseolaiset tutustuvat näyttelyyn ensi viikolla ryhmänohjausryhminä.

Tässä avajaisten parhaat palat!

Juhlahetki alkaa
Ruokapalvelun esimies Hanne Niskanen valaisee kouluruokailun historiaa.
Harri Riikilä piti hienon avajaispuheen. Taustalla pyörii Meidän maamme -sarjan esittely Savonlinnasta.
Virpi Loikkanen esitteli Mikael Agricolaa ja reformaation 500-vuotisjuhlavuotta käsittelevää pistettä.

 

 

Tässä on Merja Hyvösellä käsissään vanhanaikaiset VR -lasit!
Hannu Soini ja koulumme voittama kiertopalkinto vuodelta 1922 hiihtokisoista.
Enni Rautiainen ja Titta Välimaa kertoivat koulumme taidehistoriasta. ”Parhaat piirrustajat” (kuvassa telineillä) huvittivat juhlayleisöä.

 

Jaa tämä artikkeli